Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? (Çevre Müh. İçin Geçerlidir.)

1. Öncelikle başvuruda istenen belgeleri ( Diploma yada Geçici Mezuniyet Belgesi , Vesikalık Fotoğraf ve Dekontu ) hazırlayıp bilgisayar ortamında hazır bulunduralım;

Belge ücretini yatırın

Para yatıran kişi, kurum yada kuruluşların fatura talep edebilmeleri için bu Fatura Bilgi Formunu eksiksiz bir şekilde doldurup, ekli banka dekontu ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Fatura bilgi formuna EKTEN yada BURADAN ulaşabilirsiniz.

2. Tüm çevre görevlisi işlemlerinde kullanılmak üzere E-İmza yada Mobil İmza zorunluluğu bulunmaktadır.

E-imza ve mobil imza tercihi kişinin kendi seçimine kalmıştır. E-imza ile mobil imza arasındaki en belirgin fark, mobil imzanın ekonomik açıdan daha cazip geldiği ama pratiklik bakımından da e-imza'nın daha cazip geldiğidir. Mobil imza hizmeti ilkemizde sadece Turkcell ve AVEA adlı firmalarda bulunmaktadır. Mobil İmzayı an itibariyle sadece Turkcell verebiliyor. AVEA daki bir problem nedeniyle mobil imza hizmeti aktif durumda değildir.

Mobil İmza detaylı bilgi için AVEA için buraya / TURKCELL için buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz.
E-İmza için detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

E-imza hizmeti için Telekomünikasyon Kurumu tarafından yetkilendirilmiş firmalar aşağıdaki gibidir;


Burada kamu kurum kuruluşları için e-imza hizmetini TUBİTAK-UEKAE (Kamu Sertifikasyon Merkezi) vermektedir. Özel sektörde iseniz, diğer 3 firmadan birisinden e-imza hizmeti alabilirsiniz.
E-imza hizmeti için ücret, ne kadar sürede alındığı, gereken evraklar vs. detaylı bilgiler için firmalarla görüşüp teklif isteyebilirsiniz. Size tavsiyem bütün firmalardan teklif alıp ona göre karar vermenizdir.

3. E-imza ya da mobil imza aldıktan sonra sisteme kayıt olmak için BURAYA giriniz.

Buradan "Kullanıcı Kayıt" butonuna tıklayın.


Sonra "Çevre Görevlisi (veya Eğiticisi)" butonuna tıklayın, normal bir forum sitesine kayıt olur gibi formu doldurun. Mail adresinizle iletişime geçilecektir, mail adresinizi doğru yazdığınıza emin olun.


Formu doldurduktan sonra "Kayıt Ol" dediğinizde sizden e-imza yada mobil imzanızla imzalamanızı isteyecektir. Hangisi mevcutsa onu tıklayarak imzalama işleminizi yaparak sisteme kaydınız yapılacaktır.


4. Kişi Bilgileri menüsü altında Kimlik, Meslek, Eğitim ve Sertifika Bilgileri sayfaları vardır.

Kimlik Bilgileri sayfasında TC Kimlik No girilip, Ara tuşuna basıldığında kayıtlı olan kimlik bilgileri Mernis Sisteminden otomatik olarak çekilir. Eksik kalan kutucuklardaki tüm bilgiler doldurulmalıdır.

Eğer Ara tuşuna basıldığında kimlik bilgileri otomatik olarak yüklenmezse, tüm bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde elle girilmelidir.


Tüm bilgiler doldurulduktan sonra KAYDET deyip 5. aşamaya geçin.

5. Eğitim Bilgileri sayfasında sırasıyla Eğitim Durumu, Okul, Bölüm ve Mezuniyet Yılı seçilir. Diploma yada Çıkış Belgesi "Gözat"a tıklayarak eklenir. "Kaydet"e tıklanır.

e-imza/mobil imza yardımıyla eklediğiniz belgeyi imzaladıktan sonra "Kaydet" deyip çıkın.

6. Sertifika Bilgileri, Kişinin çevre ile ilgili almış olduğu sertifikalar arasında Gürültü B veya B1 sertifikaları varsa Sertifika Bilgileri sayfasında yüklemelidir. Alınan bir sertifika yoksa, bu sayfa boş bırakılmalıdır. Bu adımda da eklerseniz, e-imza/mobil imzayla imzalayıp "kaydet" deyip 7. aşamaya geçin.


7. Son olarak;

Belge Başvurusu'na gelin. Belge Adı olarak, "Çevre Görevlisi Belgesi"ni tıklayın. Başvuru yap deyin.

Sonrasında;
* Dekont "Gözat" ekleyip mobil imza/e-imza ile imzalayıp kaydedin.
* Fotoğraf "Gözat" ekleyip mobil imza/e-imza ile imzalayıp kaydedin.

Kaydet deyin. Şayet tüm işlemleri eksiksiz yaptıysanız "Başvuru Durumu" olarak "Değerlendirmede" yazması gerekmektedir.

Belgeniz onaylandığında "Başvuru Durumu" olarak "Kabul edildi" yazıcaktır.

Belge kısmından "Çevre Görevlisi Belgesi"ne ulaşabilirsiniz.